Anat život není a nad Kluse také ne

Není to tak dlouho, kdy jsem s kamarádkou probírala album Proměnamě Tomáše Kluse. Spousta lidí nadávala, že Klus sešel z cesty, ale když se nad tím zamýšlím, drží se vlastně pořád stejného schématu. Nějaký protestsong, něco ekologicky zaměřeno a něco ze svého života, dříve to byly písničky o šťastně nešťastných láskách, dnes o rodinném životě. Proč ne. Vždycky je v tom něco, v čem se najdeme. Jen už to holt není ten kluk s kytarou. Má vlastní Cílovou skupinu.
Jedné věci si ale člověk všimne a to zejména, když si poslechne celou diskografii. Tomáš dospěl, a začal si všímat víc svého okolí, než sebe. Album Anat život není se mi zdá jako poměrně naléhavé zvolání k lidem. Dává ještě více prostoru k zamyšlení než Proměnamě, nejen tématy ale i hudební aranží písní se zarývá do vědomí a podvědomí.
I když tahouny desky asi měly být písně Tamaře, kterou hrál už na koncertech k Proměnamě, a PřejuTi, která byla oficiální vábničkou k albu, je pro mě nějak nejsilnější píseň Jde voZem. Její text i melodie jsou silně návykové a napsané, aby se člověku opravdu zadřely pod kůži. Sdělení, které nese, je aktuální a jediná škoda je, že ti, kteří by si to měli uvědomit nejvíce, si to asi nikdy neuvědomí. Nejspíš…
Trochu mě mrzí jediná věc a to pocit, který si po poslechu alba nesu, a to jest, že Země se hrne nevyhnutelně hajzlu. Bohužel ten pocit je nejspíše správný, pokud se dostatečná masa lidí nezačne chovat jinak….
Proměna mě byla taková víc nabíjecí, zejména píseň Napojen mě vytáhla z depresí, kdežto Anat život není mě do nich tak nějak háže.

2 komentáře u „Anat život není a nad Kluse také ne

  1. Já tedy zažila koncert a Tomáš se tam politice víceméně vyhýbal. Nějaká narážka myla ale spíš jen náznakem. Na ten koncert nikdy nezapomenu, nejen že to bylo neskutečně živelné – byla jsem hned u podia a Tomáš každou chvíli lezl mezi nás, ale pak ten pocit, když jsem si s sebou nesla knížku, že bych ji chtěla podepsat, on mě chyl za ruku, začal se mi omlouvat, že mi klidně podepíše stokrát, co budu chtít, ale tu knížku ne, že se od ní distancuje, kvli tomu člověku, co ji napsal. :D celou dobu co mluvil, mě držel za ruku a já si říkala, že si ji nikdy neumeju :D Žila jsem z té energie ještě hodně dlouho, fungovalo to líp jak antidepresiva. :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *