Jsem ezop*ča nebo ne?

Ten článek, na který narážím je myslím, už docela starý, na Prigl.cz se objevil už cca před rokem a má jediný cíl – hejtit ezařky. Fajn, zmiňuje tam, že každý má v rodině nějakou. Musela jsem se zamyslet, jestli čirou náhodou do téhle škatulky nepatřím také, protože mystika a tajemno mi vůbec nejsou cizí. Naopak. I tenhle blog byl před deseti lety založen proto, abych na něm tyhle ezoterické věci sdílela a čtenářů nebylo málo.

Jenomže… já si pod pojmem ezařka čí ezopíča představím spíš něco, co je až další level. Ženskou, kam přijdete domů, voní to tam kadidlem, na stěnách má mandaly, plnou knihovnu duchovní literatury a tvrdí, že za všechno může karma. Na karmu jako takovou totiž zrovna já nevěřím prakticky vůbec.

Ale jsou lidi, kteří toho mají plnou papulu a myslí to smrtelně vážně. Lidi, ne ženy, protože ač se článek na Priglu zabývá ezařkami, já znám i muže, s jedním z nich jsem strávila pět let života. Nevím jaký je dnes, ale tehdy, jakmile přišel mezi lidi, kde věděl, že nebude kamenován, nastolil jako téma tajemno, vampyrismus, „léčil“ostatní atd… jeho mystika byla směsicí LaVeyova satanismu, Štěpánova Vampyrismu a severského Asatrú ještě okořeněná trochou „Ježíš je zlý a chce mi ublížit“
Jenomže jak říkám, tohle už jsou ty extrémy. Jinak spousta lidí, které znám věří stejně jako jaká na pozitivní a negativní energetické toky, na magii – kdy se dá vlastním přáním ovlivnit běh života, na Bohy (Via Pratchett: Většina čarodějek v bohy nevěří. Vědí samozřejmě, že bohové existují. Občas s nimi dokonce přicházejí tak nebo onak do styku. Jenže na ně nevěří. Na to je znají příliš dobře. Je to, jako kdyby měly věřit na pošťáka.), ale projevují klidně a nikomu svůj názor necpou. Jenomže už samotný fakt, že věřím v to, či ono, ze mě může dělat v očích veškerenstva blázna, a tak možná vlastně patřím do té priglovské škatulky, i když se tak necítím. Ony škatulky jsou většinou o tom, jak lidi vidí ostatní, než kam by se zařadili sami…
A co vy, věříte v něco, co ostatní berou jako tabu či téma k výsměchu? Jste v něčích očích za cvoka a je vám to jedno? Nebo dokonce ladíte čakry a myslíte, že za tenhle článek budu v příštím životě trpět?

30 komentářů u „Jsem ezop*ča nebo ne?

 1. však mě znáš. věřím na spoustu věcí a spopoustu umím pro sebe i logicky odůvodnit. Nedávno jsem se objevila na alternativní výstavě v praze, kam jsem si šla vyzvednout jednu bsolutně jinou věc, ale o tom jindy…nu a zastavila mě tam ženská, která kolem mě mávala rukama a tvrdila mi, jak mě léčí a co cítím. Zdvořile jsem odpověděla, že nic.Pardon, ale jsou věci, na který nevěřím ani já. Vím,  zcela pozitivně, že existují lidé, kteří mají – dar léčit. Pomiňme, odkud a jestli ho nemáme náhodou všichni- ségru jeden dostal hrobníkovi  z lopaty, když jí doktor v nemocnici řekl, že klasická medicína jí pomoct už nemůže. Vím, že jsou lidé, co umí nahlédnout dál. Věřím na runy (a to sakra, jakou maj pravdu!), věřím na magii a i já obětuji bohům, jakkoli to může být v dnešní době směšné. Ale obvykle to i funguje. Namítněme, že je to silou sugesce- budiž. Pak tedy věřím na sílu sugesce 🙂

 2. Tak já jsem zjevně ezopí*a ve velkém, jelikož všemu nadpřirozenému a magickému se věnuji už od svých 8-9? Asi tak nějak, ale ve svém osobním životě to o mně skoro nikdo neví. A nehodlám to nikomu říkat,protože by to způsobilo akorát posméch ostatnich.

 3. Věřím v nadpřirozeno, ale zajímám se o něj spíše teoreticky než prakticky. Poznám, s kým mohu tyto své zájmy sdílet, znám několik lidí se stejnými zájmy, ale ji pár takových, u kterých vím, že mi porozumí, že si nebudou myslet, že jsem blázen (nevěnují se tomu, ale jsem otevřeni všemu) A jsme moc ráda, že kolem sebe takové lidi mám, i když s většinou komunikuji hlavně přes internet.

 4. Teda, já jsem jako nikdy na podobný věci nijak zvlášť nevěřila, a když jsem v práci a někdo bloudí kolem regálů ezoterie, říkám si, že se u nás dá najít spoustu zajímavějšího čtení, ale 100 lidí, 100 chutí, ale nikdy v životě by mě nenapadlo nazvat někoho ezo píčou, a nechápu, proč má někdo něco podobnýho zapotřebí..?

 5. No, vzhledem k tomu, že věřím na reinkarnace, medituju, cvičím jógu a pro vlastní potřebu si občas vykládám tarot, tak do téhle kategorie evidentně patřím… Když nepočítám to, že můj byt i já vypadáme naprosto normálně. Nicméně nemám potřebu cokoli komukoli cpát – a vzhledem k tomu, v jakém prostředí se pohybuju, ví o většině těch mých praštěných zájmů jen ti nejbližší z nejbližších. Zbytek by se asi dost divil, nejsem totiž zrovna člověk, do kterého by to kdokoli řekl, většina lidí mě má spíš za intelektuálku, což se v jejich očích s "esoterikou" vylučuje – a já je při tom nechávám… Za cvoka jsem totiž v očích mnohých kvůli tolika jiným věcem, že přidávat k nim ještě "esoteriku" (pardon, to slovo fakt nemám ráda) mi přijde jako trochu moc silný kafe…

 6. Ještě štěstí, že jsem do dnešního dne takové názvy neznala. Upřímně ano, jsem také jedna z těch, kteří v cosi věří a právě díky lidem si myslím, že nemá cenu to nějak veřejně prezentovat. Ať si každý věří v co chce, nemusíme přeci po něm házet kamenem, ne? Mimochodem, jsem strašně ráda, že jsem právě tvůj blog našla, také se věnuji psaní a již zmíněnému, takže to vypadá jako moje známé teritorium. :-)

 7. Já třeba taky věřím něčemu, co ostatní považují za naprosto absurdní. Třeba věřím například tomu, že si jednoho dne najdu holku.

 8. Celorepubliková média už nevědí, čím by se odlišila a jak by si natáhla diváky, tak volí agresivní způsob boje – ať už se jedná o internetové magazíny (ezopiča), nebo o televizní zprávy (vraždy a uprchlíci) . Já si nemyslím, že by to autor textu myslel nějak osobně. Jenom prostě tak tvrdý výraz zaručeně přiláká tolik žádanou pozornost.

 9. Dlouhé roky jsem se o ezoteriku zajímala, mám za sebou přečtených x knížek na tohle téma, od půlky střední jsem psala na půl i blog o ezoterice a jednou jsem na veřejnosti ve škole naplno řekla, že to patří do mého zájmu, ALE nervu nikomu svůj názor. Co se týče pojmu ezopiča představím si spíše někoho jako je (nebo byla) cikánka Jolanda. A o léčitelích si myslím svoje. ;-)

 10. [12]: Proč si tohle myslíš? Já sama několik let vykládám tarotové karty a ezoterikou žiju. A dělá mě to šťastnější. Jen tomu, kdo tomuto nevěří, to přidělá starosti.

 11. Já rozhodně taky patřím mezi ty, o kterých si lidi myslí, že jsou totální cvoci, ale v trochu jiným slova smyslu :D

 12. [13]:já v ezoteriku nevěřím a jsem šťastná 🙂 a naopak mě přijde, že to lidem bere svobodu a že lidi co věří v ezo, maj potřebu tyhle věci řešit, aniž by jim to nějak pomáhalo… Prostě spíš starosti navíc.. Přijde mi, že jsou ti lidi tím svázaní..  Nevím, proč tomu lidi věří..

 13. [16]: Máš naprostou pravdu – víra bere lidem svobodu, ale jen do té doby, než dosáhnou poznání. Pak se víra změní v poznatek. Ano lidé kteří věří jsou svázáni, mají jakousi vnitřní autoritu, ale to je nedělá špatnými. Je to proces probouzení vědomí, růstu vibrací. Pokud nahlédneš do vyšší reality, plně pochopíš jak svět funguje. Pak již víš.

 14. Ezoterika a tajemné síly jsou mi naprosto cizí. Pokud mi o nich někdo začne vyprávět, slušně ho požádám, aby přestal. Před pár lety jsem se z hecu nechal vytáhnout na výstavu obsahující i přednášky lidí, kteří tyto věci vyznávají a v některých chvílích jsem nevěřil vlastním učím ani očím. Zvláště "děsivý příběh" o levitujících kamenech na nábřeží v Praze, které rozpohybovaly temné síly,  jež se rozhodly napadnout nebožáka prodávající přístroje proti nim, mě opravdu rozesmál. Ne, tyhle věci nejsou nic pro mě. Ale pokud se někdo cítí lépe, když jim věří, prosím. Věřte si čemu chcete a bavte se tím, jak dlouho chcete. Dokud mi to nebude někdo vnucovat, je mi to nějak jedno, co si ostatní dělají. A co si o mě myslí, je mi už totálně šumák.

 15. Ezoterika a tajomno okolo toho ma vždy zaujímalo. Verím v také veci. Áno, niektorí to považujú ako za hlúposť, ale človek je individualita, ktorá môže veriť v čo chce. Názor ľudí na to, že verím aj v rôzne ezoterické veci a zároveň aj v Boha ako kresťanka, ma nezaujíma. Proste v tie veci verím. A nikomu svoju vieru nevnucujem. 🙂

 16. Když nevěříš v karmu, tak jsi pro mě přijatelná a sympatická osoba. Kamnaři, pardon, karmaři, mi lezou krkem. 🙂

 17. Pro tohle dost lidí pochopení nemá, už i samotné bylinkářství, které před sto-dvě stě lety bylo v povědomí všech (aspoň na venkově- už v té době byl nástup urbanizace), dnes to pro mnohé hraničí s bláznovstvím je dneska raritou a podivínstvím. Natož pak něco takového co tu popisuješ. Kašli na lidi, je to tvá věc, pokud se z toho nestane fanatismus a nebudeš to cpát ostatním, mělo by být ostatním jedno, co děláš doma v obýváku, co si kupuješ za knihy nebo jestli ti nad postelí visí lapače snů.

 18. Myslím, že jde hlavně o to, že když lidi slyší ezo, mystické atd. tak okamžitě je ta osoba vadná, divná, patří do ústavu a je to p**a. Bohužel. Fanatiky také nesnáším, ale urážet někoho jen proto, že narozdíl od ostatních něčemu věří? Ubohé. A viz komentář nahoře, i bylinkářství je dnes šarlatánstvím, takže je dost těžké něco většině vysvětlovat :/

 19. Já věřím na jednorožce. A nikdo mi to prostě nikdy nevezme. :D Každopádně na tom, že se zajímáš o ezoteriku není absolutně nic špatného, pokud je to zkrátka v těch určitých mezích. Tak či tak je to pouze tvoje věc a posměšky ti můžou být ty víš kde.

 20. Ten, kdo vnucuje své názory druhým, to je člověk, kterého přirovnávám ke křesťanům a muslimům, níc proti nim, ale mají to uzákoněné svatými písmy, že musejí.

 21. Můj názor je ten, že esoterika vůbec nic nikomu nevnucuje. Naopak víra a náboženství ano, ale zde se bavíme o esoterice. Jedná se pouze o možnost nahlédnout do svého nitra. Některé duše jsou již tak daleko, že upozadí ego a vydají se cestou nalezení sama sebe, toho kdo jsme a co představujeme. Je to pouze naše cesta do nitra a není potřeba tím nikoho zatěžovat. Přeji Ti mnoho krásných prožitků na této cestě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *