Kam kráčíš, národe?

Je mi úzko. Hodně úzko a kdykoliv vidím zprávy, dostávám se podivné beznaděje, jako by už nikdy nemělo být líp. Čekám, že se tu objeví argument, že nemám co říkat, že jsem tu dobu nezažila. Pravda. O něžné revoluci mi byly dva roky a nejvíc vzpomínek mám na euforické porevoluční roky. Jenomže… Jsem člověk, který se rád vzdělává, takže mám načteno, povídám si s pamětníky a mám muže, který je o osmnáct let starší, než já a tudíž toho za totality prožil mnohem více.
Mám přátele z rozličných stran politického spektra a tak sleduji poměrně masivně, kde se co děje, někdy, aniž bych přímo chtěla. Prostě mi to přistane na zdi a já se nestíhám divit. Začalo to asi tehdy, kdy se na facebooku objevilo vyvěšování českých a čínských vlajek. Dost rychle mi seplo, že tohle tady už jednou bylo. Podobnost čínské vlajky se sovětskou je totiž „čistě náhodná“, že. Pak přišel článek z čínského tisku, kde prohlašují, že Zeman nemá antikomunisty pod kontrolou. Nevěděla jsem, že tady máme komunismus… i když mě to mělo trknout. Pak potyčky Číňanů a Čechů. Je jasné, že tibetská vlajka bude fungovat jako rudý hadr na býka, ale přece jen, jsem-li někde hostem, tak ať si na mě mávají třeba posraným hajzlpapírem, měla bych ukázat, že jsem v klidu. Placení mávači a vítači už mě ani nepřekvapují. Dnes ke mně doputovalo, že kdosi na hrad promítal „Pravda a láska“. Policie zjistila, odkud se promítalo, ale pachatele nezadržela. Cože??? Pachatele čeho? Neznám zákon, který by zakazoval promítání mírových hesel, ale bojím se, že brzy takový budeme mít.
Říká se, že země, která se nepoučila ze své minulosti je předurčena k tomu, si ji zopakovat. Hrozně moc se obávám, že bych se toho měla dožít. Naši zemi vnímám jako demokratickou, ne jako totalitní, kde čirou náhodou měli čtvrt století svobodu a nedokázali se s ní vypořádat, tak se po hlavě nahrnuli do další. Opravdu ne. Skoro bych chtěla, abych se vzbudila a zjistila, že to byla jen noční můra…

25 komentářů u „Kam kráčíš, národe?

  1. myslim, ze cinania tymi antikomunistami mysleli ludi, ktori nepodporuju rezim v cine, nie ze naznacovali ze v CR mate komunizmus.

  2. Češi jsou tvrdé palice, některé chyby se třeba zopakovat dvakrát i třikrát aby jim došlo, že to byly chyby. A to pak budeme ale tak v prdeli, že se z ní nikdy nevyhrabem.

  3. Cítím to naprosto stejně. Často mám strach projevovat nahlas své názory, bojím se, jak by to mohlo skončit. Je to správné v "demokratické" a "svobodné" zemi?

  4. On je problém v tom, jaké zprávy se k nám vůbec dostávají a šíří, a které se ujmou a rozšíří. Objektivita je ty tam a to se není líbivé se prostě neřeší. Ona celková nálada tohodle národa a fakt, že lidi slyší jen to, co chtějí je sama o sobě děsivá. Šíření fanatismu mě opravdu děsí.

  5. Jsme příliš malí a neorganizovaní na to abychom si vládli sami. Nikdy jsme to taky nezvládli a většinu našich dějin jsme byli někomu v područí. Správné to není. Ale obávám se, že malé státy jako jsme my, které neumí být dost hrdé na vlastní zemi apod (například jako Poláci a Němci) nemají šanci být dlouho svobodné, vždy se někomu hodí do rány.

  6. zaplaťbůh za tuhle dobu. všechny nespokojence bych nahnal před rok 1989 a ti by se divili! supermarkety praskají ve švech, lidi už neví, co by si pořídili, nadávají kudy chodí, závidí, pomlouvají, šíří nenávist. ale napaušalizuji. znám naštěsrtí spousty dobrých a spokojených. a to mi vždy vylepší náladu. jak říkám, zaplaťbůh za dobu, ve které žiji. socík už nikdy!

  7. Já nesleduju ani zprávy, ani nečtu noviny, nic. A mám se skvěle. Upřímně tomu ani nerozumím a nechci se zbytečně strašit, protože až to přijde, tak to přijde. Já s tím nic neudělám..:D

  8. Souhlásím čínská návštěva v takovym znění, jakym proběhla, dost smrděla, ale s tím promítáním je to právně dost ošemetný. Můžete si promítat co chcete (v rámci etických mezí), ale na budovu či prostor, který vám patří, což pochybuju, že nějakejm aktivistům patřil Ústav šlechtičen na Pražskym Hradě, kam to bylo promítaný :-P

  9. [21]: To sice není, taky beru že hranice být musí, ovšem něco tak neškodného, jako promítání… no nevím. Rozhodně jsem nenašla zákon, který by tohle upravoval. Spíš mi to celé přijde jako absurdita, hon na čarodějnice. A je jedno, jestli promítají, nebo chtějí svůj názor vyjádřit zabalením se do tibetské vlajky, nebo demonstrovat na hradě, který byl poprvé v porevoluční historii lidem uzavřen. Důležité podle mě je, že když je někdo někde hostem, nenapadá občany hostitelského národa. Mimochodem, i Její veličenstvo Alžběta II. se vyjádřila, že Číňani se chovali nevhodně i při návštěvě Spojeného království. Prostě nesnesou, že by někde byl někdo, kdo nesdílí jejich názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *